Nejhodnější psíček

13.12.2011 18:48

Kdy je Ajuška hodná.

 

Poslední dobou to podle zpráv v novinkách vypadá, že je Ajka příšerně zlobivé zvíře. Abych to uvedla na pravou míru: zlobí sice, ale ne vždy. Jenže když zrovna nezlobí, v podstatě se nic zajímavého neděje, takže o čem psát, že? ;-) Abych napravila Ajčinu reputaci, tak vložím alespoň jeden článeček věnovaný jejím světlejším stránkám. Kdy nám Ajka dělá největší radost?

Nejúžasnější je Ajuška v okamžiku, kdy má veskrze přítulnou náladu. To pak neustále chodí okolo, pokládá hlavu na klín a chce se nechat hladit (případně na klín vkládá plyšáka či bavlněný uzlík a doufá, že si taky budeme hrát), podpližuje se pod gauč, když na něm sedíme, a blaženě se rozvaluje opřená o naše nohy, případně se nám snaží něžně olízat jakoukoliv dostupnou část těla bez ohledu na počet vrstev oblečení. Poslední dobou si oblíbila ranní rituál v případě, že se Radovanovi nechce vstávat do práce - to ji totiž vezmu do náručí (do ložnice nesmí vstupovat) a donesu ji k posteli, kde je jí dovoleno zuřivě olízat vyčuhující nohy nebo hlavu, co se zrovna namane. Z toho je Ajka přímo u vytržení, o názoru Radovana raději taktně pomlčím. :-) Občas dostane Ajka tulivě mazlivou náladu i v práci, to mi pak začne vnucovat hlavu do klína a čeká, až ji zvednu a nechám ji na klíně ležet. To je ale většinou otázka chvilky, protože Ajka se spokojeně protáhne a rázem je dole, nějak se už na klín nedokáže vejít jinak, než stočená do klubíčka! No nebylo by vám příjemně ve společnosti úžasného strakatého zvířete, které se s vámi chce pomazlit, mhouří oči a blaženě chrochtá (Radovan tvrdí, že přede, prostě vydává jakýsi spokojený chrčivý zvuk, ale přísahám že nejde o lapání po vzduchu po zavalení psa člověkem!)...

Fantastická je Ajka také tehdy, když zrovna poslouchá jak hodinky. To nastává tedy většinou jen v případě, že jsme o samotě bez rušivých vlivů, nebo se to také občas stane, když ji na nějakou dobu svěřím do péče někomu jinému. Když si ji pak zase vyzvednu, je to úplně vyměněný pejsek, který se snaží být nehodnější na celé planetě. Někdy se zázrakem stane, že v situaci, kdy očekávám, že Ajka nedokáže odolat okolním zajímavým vjemům, Ajka poslechne a tváří se jako zkušený pes nad věcí. To pak zářím do celého okolí ve smyslu "hele vidíte, jak máme skvěle vychovaného psa?!".

A musím uznat, že je toho hodně, co se už Ajka naučila, co pochopila a opravdu to dodržuje. Napadlo mě to třeba teď v neděli, když jsem měla po celém pokoji rozložené perníčky, které jsem právě zdobila, a Ajka chodila po pokoji, dělala mi společnost, hrála si s hračkami a ani ji nenapadlo si k perníčkům byť jen čichnout!!! Moc dobře ví, že k našemu jídlu se nesmí ani přiblížit a jediné, co smí doma vzít do tlamky, jsou její hračky (no samozřejmě ještě smí vzít jídlo jí přidělené, že). A tento zákaz Ajka dodržuje i v případě, že se nikdo nedívá nebo je v místnosti sama. :-) S ohledem na její neskonalou žravost je to vážně obrovský pokrok. No není úžasná?!!!!