Na farmě s Českým strakatým psem

13.11.2011 09:55

Ajuška poznává krávy a prasátka :-)

 

Musela jsem jeden den zůstat v práci o dost déle než obvykle, a protože se tam Ajka velice nudila, slíbili jsme jí jako kompenzaci v pátek odpoledne vyrazit na farmu a ukázat spoustu nových zvířátek. Když jsme přišli k bráně farmy, Ajuška hned na přivítanou našla lízátko (to znamená suchý kravinec, který k olizování přímo vybízel), a po vstupu do areálu začala vyšlapovat jako cirkusový koník, větřila a rozhlížela se na všechny strany. Přímo sršela odvahou a radostí, ale odvaha ji záhy opustila...

Když jsme šli venku kolem stájí s kravami, Ajka byla naprosto v pohodě. Pak jsme ale šli na prohlídku stájí s prasátky, a tam se z Ajky stal přesně ten laboratorní pes, jací jsou zachyceni na starých fotkách z výzkumáku: přičapnutá záď, ocas stažený mezi zadní nohy, svěšená ouška a vyděšený výraz. Není se čemu divit - prohlídku jsme začali v porodně, kde jsme najednou vstoupili do "místnosti" sice krásně vyhřáté, ale plné prapodivného pachu a zvuků - značně hlasitých, různorodých a dosud nepoznaných a Ajka ze své výšky viděla přes zábrany jednotlivých porodních kotců jen trochu, tak moc nevěděla, co se kolem děje. Dala se sice uklidnit, ale v pohodě nebyla. Dokonce ani seznámení s čerstvě narozeným selátkem, ba ani v zápětí za účelem seznámení s navolno vypuštěným dvoutýdenním selátkem ji nerozveselilo. Ale aspoň si je očuchala a snažila se pochopit, co jsou ta zvířátka zač.

Postupně jsme prošli přes starší a starší již samostatná selata ve výkrmu a přes výběhy březích prasnic a prasniček jsme vyhlídkový okruh dokončili. Ajka se osmělila akorát u branky volného výběhu prasniček, kde se odhodlaně s několika rypáčky očuchávala. Strach ji nakonec opustil překvapivě až u kotců s kanci. Mladší kanec Max (úžasně komunikativní a umazlený) totiž přece jen "mluvil" jinak než ostatní prasátka - ani nevyrážel poplašné hukání, ani nechrochtal ani nekvičel, ale komunikoval s námi jako s kamarády, takže jen tak měkce pokvikoval a občas jakoby lehce štěknul. Díky tomu si ho Ajka zařadila do kategorie pes a rozhodla se s ním jako se psem hrát. Po nedávné zkušenosti kdy jsme si doma hrály a Ajka měla po mě opakovat úklony - pokaždé, když dal kanec Max za brankou hlavu dolů, Ajka to vzala jako výzvu a ukláněla se před ním a vyzývala ho ke hře. Zanedlouho se odhodlala s ním pečlivě očuchat a pak už si s ním přes mříže hrála jako se psem (jen jsem trnula, aby jí Max nechtěným pohybem nepřirazil hlavu k mříži, ten byl ale naštěstí opatrný). Nakonec jsme u Maxe zůstali docela dlouho, Ajka z něj byla nadšená a dokonce jsme zvažovali, jestli je nepustit si spolu opravu hrát. Když jsme si ale to naše psí třeštidlo představili s dvoumetrákovým veselým kancem, to by nemuselo dopadnout úplně šťastně, abychom pak z Ajky neměli strakatou placičku! :-)

Ještě jsme cestou po farmě obešli teletník a prošli kolem dojnic - u nich se Ajka také odvážila počuchat s mulci, jen ji značně zaskočilo, když ji jedna z krav olízla - kravský jazyk je v podstatě struhadlo, tak se Ajce ani nedivím, že tak ucukla! :-) No a návštěvu jsme završili občerstvením a krátkým odpočinkem před cestou zpět na autobus do Brna. Když jsme dojeli domů, totálně psychicky vyčerpaná Ajka sežrala porci granulí, asi dvě minuty zuřivě "vraždila" plyšovou hračku mamuta, a pak padla jak podťatá a spala a spala a spala. Jo jo, byl to prima výlet!

Fotky z farmy